Neki ljudi vjeruju da će toplina sunca poboljšati kožu sklonu aknama isušivanjem masne kože i smanjenjem prištića. No, suprotno uvriježenom mišljenju, sunce nije prijatelj masne kože.
Tijekom izlaganja suncu, UV zrake pomažu isušivanju nepravilnosti. Međutim, ubrzo nakon izlaganja, potiču prekomjernu proizvodnju sebuma, uzrokujući zadebljanje kožne barijere i začepljenje pora, što dovodi do nepravilnosti i mitesera. Proizvedeni sebum ostaje ispod kože i bakterije se razmnožavaju. Nekoliko dana kasnije vrlo je vjerojatno da će doći do izbijanja akni. Izbijanje akni nakon izlaganja suncu naziva se povratni efekt.
Budući da povratni učinak nije odmah vidljiv na koži sklonoj aknama, često se krivo shvaća ili podcjenjuje. Svakog ljeta dermatolozi upozoravaju svoje pacijente na rizike izlaganja suncu za masnu kožu. Kako biste izbjegli izbijanje, pobrinite se da se od sunca zaštitite kremom za sunčanje prilagođenom masnoj koži ili koži sklonoj aknama.
Osim toga, sunce može pojačati ožiljke od akni i potamniti mrlje, jer su UV zrake odgovorne za hiperpigmentaciju.
Ako koristite lijekove ili tretmane protiv akni, vaša je koža osjetljiva i brže će gorjeti na suncu te može jače reagirati na sunčevu svjetlost. U tom je slučaju iznimno važno zaštititi lice svaki dan, jer UV zrake opterećuju osjetljivu kožu i mogu izazvati akne. Ne zaboravite da ste UV zrakama izloženi tijekom cijele godine, a ne samo kada je sunčano vrijeme.