Combination to Oily Blemished Skin

Masna koža obično ima zadebljanu teksturu, proširene pore i izgleda umorno, masno i sjajno. Taj izgled zahvaljuje višku sebuma koji pogoduje nastajanju nepravilnosti na koži poput "mitesera" ili "prištića".

Kod kombinirane se kože nepravilnosti obično nalaze na T-zoni: čelo, nos i brada. Ostatak lica i tijela može imati normalnu, pa čak i suhu kožu. Kombinirana koža je neuravnotežena te se lako oštećuje.

Što uzrokuje akne?

Akne su upalno stanje kože koje pogađa pilosebacealni folikul. Tri povezana čimbenika odgovorna su za akne:

Too much sebum pore

Hiperseboreja

hiperkeratinizacija i proliferacija bakterija.
Hiperseboreja: prekomjerno stvaranje sebuma kao rezultat hormonalne aktivnosti do koje dolazi tijekom puberteta. Koža postaje masna i sjajna. Osim toga, postoji rizik od kvalitativne promjene sebuma, što znači da se sastav sebuma razlikuje od onog zdravog sebuma. Gušći je i teže otječe iz folikula što povećava rizik od stvaranja komedona.

Clogged pore

Hiperkeratinizacija:

prekomjerno umnožavanje stanica kože u zidu folikularnog kanala začepljuje pore i sprječava izlučavanje sebuma. Zbog toga nastaju komedoni, mali kožni osip u boji kože (zatvoreni komedon ili mikrocista) zbog kojeg koža izgleda zrnasto ili s crnom točkicom (otvoreni komedon) što upućuje na postojanje melanina (pigment kože) na površini komedona.

Inflamed pore

Proliferacija bakterija

sebum je nutritivno idealno okruženje za neke bakterije, posebno za Propionibacterium acnes, koja je inače prisutna kod svih, ali koja će se u slučaju akni umnožiti u pilosebacealnom folikulu i izazvati upalu. Komedon se u tom slučaju pretvara u bolnu, crvenu bubuljicu koja se zove papula (upalna lezija).

Koji su različiti tipovi nepravilnosti na koži?

Akne imaju više vrsta lezija, s često pojačanom seborejom (hiperseboreja).

Stanje traje nekoliko godina, s upalnim epizodama, dok god postoje retencijske lezije (komedoni).

Microcyst

Retencijske lezije:

Zatvoreni komedoni ili mikrociste,
Otvoreni komedoni ili "miteseri" i ponekad uvećane ciste (više od 5 mm), tzv. makrociste.

Papule

Upalne lezije:

Upaljeni elementi: papule, pustule i nodule koje nastaju upalom retencijskih lezija.

Relief scar

Ožiljci od mogućih lezija:

Hiperpigmentirane točkice nakon upale na maslinastoj ili crnoj koži.

Akne se rijetko javljaju kod novorođenčadi (u tom slučaju povezane su s androgenim hormonima majke) i kod starije djece. Akne su dermatoza adolescenata. Poprima polimorfni oblik, jer objedinjuje više različitih tipova lezija.
Stanje se obično javlja između 12. i 14. godine i pogađa najmasnija područja kože poput lica, prsa i donekle leđa. Akne su uzrokovane neuravnoteženim izlučivanjem hormona u pubertetu.

Kod žena, posebno nakon 30. godine, akne se pojavljuju na donjem dijelu lica (vilica) i vratu. Često postoji hormonalna komponenta uz tradicionalne uzroke akni.

Mother and daughter sitting and together

Koje su različitosti akni kod žena?

Čimbenici koji potiču pojavu akni kod odraslih su:

Sun

Vanjski utjecaji

Neodgovarajuća kozmetika, sunce, prehrana, itd

Smoking

Pušenje

Pušenje isto pogoduje ovom fenomenu: više od 41 % pušača ima akne u odnosu na 9 % nepušača.

Microbiomy

Genetika također može igrati ulogu.

Zaista, kada postoji obiteljsko naslijeđe, često se ova vrsta problema s kožom javlja u odrasloj dobi.

Pills

Posljednje,

određeni lijekovi poput kontracepcije, hormona i antidepresiva mogu izazvati pojavu bubuljica i ostalih nepravilnosti.

Za razliku od kože adolescenta, koža odrasle žene manje je seboroična, odnosno stvara manje sebuma.


Nepravilnosti se nalaze uglavnom na donjem dijelu lica (brada, vrat i donja vilica). Radi se o upalnim (bubuljice) i retencijskim (miteseri) lezijama koje su kronične i vraćaju se. Za rješavanje ovih problema s kožom nužno je koristiti odgovarajuću terapiju koja nije ista kao i ona koja se koristi za akne kod adolescenata.

    Jeste li znali?

    Problemi s nepravilnostima kože:

    • 50 % žena starijih od 25 ima problema s nepravilnostima.
    • 40 % tih žena nisu imale akne u adolescenciji.

    • Strogo slijedite terapiju

    Terapija protiv akni ne daje rezultate nakon prve primjene pa treba biti strpljiv. Međutim, vrlo ćete brzo vidjeti rezultate ako se svakodnevno držite svog programa: čišćenje za aknama sklonu kožu +  terapija ujutro i navečer. Ovisno o osobi i tipu akni, naglo poboljšanje primjećuje se obično nakon 4 do 6 tjedana.

    • Izbjegavajte sunce

    Istina je da sunce isušuje bubuljice, a sunčanje sakriva nepravilnosti, zbog čega Vaša koža izgleda čišće i zaglađeno. Ali ono će kasnije pojačati Vaše napravilnosti (ili komedone) zadebljavanjem rožnatog sloja čime se stanice i sebum zadržavaju u pilosebacealnom folikulu. Povećanje broja komedona neizbježno izaziva pojavu bubuljica čim tamna boja tena izblijedi. Kako biste izbjegli taj povratni učinak i spriječili neugodna iznenađenja po povratku s odmora, svoju kožu zaštitite proizvodom za zaštitu od sunca s faktorom 30. Birajte nemasne sprejeve ili tekuće teksture namijenjene masnoj ili aknama sklonoj koži.*

    • Ne dirajte bubuljice
       

    Što više dirate bubuljice, više ćete pogoršati upalu (povećati broj i veličinu bubuljica), vjerojatnije je da će te bubuljice postati pustularne (bubuljice s gnojem) i povećava se rizik od pojave ožiljaka.

    Woman taking medication

    Koristite neagresivna sredstva za čišćenje, koja ne skidaju površinski sloj kože i ne ugrožavaju lipide iz hidrolipidnog sloja ili rožnatog sloja. Možete raditi piling, ali samo ako ne koristite odgovarajuću medicinsku terapiju koja već ionako ljušti kožu.

    Micelarne vode vrlo dobro čiste masnu kožu. Uklanjanje šminke ili čišćenje kože svaku večer je nužno, čak i ako ne nosite šminku. To uklanja nečistoću, zagađivače i sve druge ostatke koji se talože na kožu kroz dan.

    Woman with acne-prone skin cleaning her face

    koristeći proizvod iz dermokozmetičke linije za masnu, nepravilnostima sklonu kožu.

    • Ako koristite medicinski proizvod koji je liječnik prepisao, na dnevnoj bazi nanosite proizvod namijenjen kombiniranoj ili masnoj koži kako biste hidratizirali svoju kožu i usne.
    • Nekomedogeni korektori, BB kreme i podloge također mogu pomoći sakriti Vaše nesavršenosti.
    Woman with acne-prone skin looking in a mirror