Damaged skin - Scars

Koža izolira i štiti tijelo od vanjskog okruženja. Kad je koža ozlijeđena, tijelo automatski aktivira prirodni biološki fenomen: zacjeljivanje.


To je složeni proces obnavljanja tijekom kojeg tijelo mora zaustaviti krvarenje i zaštititi, očistiti i zatvoriti ranu. Ozlijeđeno tkivo mora se obnoviti tako da bude što sličnije početnom tkivu.

Step 1

Faza 1: Zgrušavanje krvi (traje dva do četiri dana)

Prvo se stvara krvni ugrušak koji pomaže u sprječavanju krvarenja. Zatim, vrlo brzo, tijelo se priprema boriti protiv infekcije i braniti se od mikroba i stranih tijela. Oštećena tkiva uništavaju posebne stanice koje ih apsorbiraju. Kapilare su propusnije i pogoduju prolasku krvne plazme i imunoloških stanica (npr. antitijela) u traumatizirani dio.

Step 2

Faza 2: Obnavljanje (traje 10 do 15 dana)

Male žile koje su ozlijeđene tijekom traume kože postupno će se obnoviti. Tijelo počinje nadoknađivati gubitak tvari novim tkivom sintetizirajući vlakna kolagena pomoću fibroblasta.
Na površinskom sloju kože stvara se novi epitel. Istovremeno, rana se smanjuje omogućavajući tako približavanje rubova dok se rana u potpunosti ne zatvori. Aktiviraju se brojne stanice i molekule. Ta faza je važna da bi se spriječilo estetsko oštećenje, imajući na umu da ne zacjeljuju sve rane na isti način. Što je koža tamnija i što je osoba mlađa, veći je rizik od vidljivog ožiljka. Osim toga, zacjeljivanje je manje učinkovito na nekim dijelovima tijela poput prsa, prsne kosti, leđa i zglobova.
 

Step 3

Faza 3: Sazrijevanje (traje dva mjeseca do dvije godine)

U ovoj fazi kolagenska i elastinska vlakna postaju gušća i rastu kako bi ponovno izgradila kožu. Mreža krvnih žila se također priprema vratiti u "normalno" stanje. Tako će porasti otpornost kože, kao i njezina elastičnost  allowing it to be firmer. Područje ožiljka ostaje osjetljivo još dvije godine dok koža ne povrati svoju ravnotežu.

Lezije se mogu klasificirati na temelju svojih bioloških i kliničkih svojstava: koliko vlage/hrane i koliko okluzije trebaju.

Koje su različite vrste lezija?

Vlažne lezije: lezije podložne maceraciji, koje treba sušiti neokluzivnim proizvodom koji propušta zrak do rane

  • Pelenski osip
  • Maceracija nabora kože
  • Vodene kozice s vlažnim lezijama i
  • Čirevi.

 

Suhe lezije: površinske lezije do lezija srednje veličine koje trebaju hidrataciju iz djelomično okluzivnog sredstva koje propušta zrak

  •  Nakon kirurškog postupka (npr. šavovi)
  • Posjekotine, ogrebotine i ostale svakodnevne ozljede nakon što se rana osuši:
  • Vodene kozice u fazi zacjeljivanja;
  • Nakon kozmetičkog postupka (npr. piling, tretman laserom, trajno uklanjanje dlačica, tetovaža i uklanjanje tetovaže);
  • Suhi pelenski osip i
  • Radioterapija.

 

Suhe lezije: srednje do velike lezije kojima treba njega za obnavljanje lipida okluzivnim proizvodom koji uspostavlja kožnu barijeru 

  • Ispucala koža, lišajevi, upala pulpe, itd.
  • Opekline;
  • Ogrebotine i
  • Tretmani ablativnim laserom.

Body areas

Kada se ožiljak zatvori, treba poduzeti neke mjere opreza koje će trajati nekoliko mjeseci. Ovisno o tome gdje se na tijelu ožiljak nalazi, morate paziti da ga ne pritišćete previše (primjerice, ne nosite teške stvari ako je ožiljak na leđima) jer to povećava rizik od razdvajanja rubova rane, uzrokujući razdvajanje šava.

Šav se treba širiti što prirodnije, ali neki proizvodi mogu smanjiti kraste, svrbež i bol i utjecati na kvalitetu zacjeljivanja.
I na kraju, morate odabrati optimalan proizvod za zaštitu od sunca s visokim faktorom zaštite i redovito ga nanositi kako biste postigli trajnu zaštitu od UV zraka. Vjerojatnije je da će oštećena koža izložena UV zrakama imati hiperpigmentaciju koja nastaje nakon ožiljka. Zaštita nije bitna samo ljeti; UV zrake bombardiraju Vas tijekom cijele godine, čak i kroz oblake, prozore, vjetrobrane i slično.

Rizik od hiperpigmentacije ožiljka traje oko šest mjeseci, ali može trajati i do dvije godine. Samo liječnik može procijeniti je li se taj rizik smanjio.

Hour

Kada se ožiljak zatvori, treba poduzeti neke mjere opreza koje će trajati nekoliko mjeseci. Ovisno o tome gdje se na tijelu ožiljak nalazi, morate paziti da ga ne pritišćete previše (primjerice, ne nosite teške stvari ako je ožiljak na leđima) jer to povećava rizik od razdvajanja rubova rane, uzrokujući razdvajanje šava.

Šav se treba širiti što prirodnije, ali neki proizvodi mogu smanjiti kraste, svrbež i bol i utjecati na kvalitetu zacjeljivanja.

Sun

I na kraju, morate odabrati optimalan proizvod za zaštitu od sunca s visokim faktorom zaštite i redovito ga nanositi kako biste postigli trajnu zaštitu od UV zraka. Vjerojatnije je da će oštećena koža izložena UV zrakama imati hiperpigmentaciju koja nastaje nakon ožiljka. Zaštita nije bitna samo ljeti; UV zrake bombardiraju Vas tijekom cijele godine, čak i kroz oblake, prozore, vjetrobrane i slično. Rizik od hiperpigmentacije ožiljka traje oko šest mjeseci, ali može trajati i do dvije godine. Samo liječnik može procijeniti je li se taj rizik smanjio.

Nekim osobama rane teže zarastaju.

Hipertrofični ožiljak je aktivni ožiljak koji otiče šest tjedana do tri mjeseca nakon postupka, te crveni. Može se polako razviti u keloid. Postoje i slučajevi nepravilnog zarastanja kada se stanični i vaskularni protoci polako razvijaju uz ugrušak.


U svakom slučaju, ožiljak trebate pregledati unutar tri mjeseca nakon postupka i posjetiti liječnika ako natekne ili pocrveni.

Weakened skin

ŠTO MI JE ČINITI

SVAKODNEVNO

Oštećeno područje zaštitite prema uputama liječnika. Ako se radi o manjoj leziji zbog koje niste posjetili liječnika, započnite dezinfekcijom rane, a zatim odaberite proizvod koji odgovara tipu lezije. Ako imate bilo kakvih pitanja, porazgovarajte s Vašim farmaceutom. Ako je oštećeno područje izloženo dnevnom svjetlu, trebate ga zaštititi od UV zraka koristeći proizvod za zaštitu od sunca dok se koža potpuno ne oporavi, kako biste izbjegli hiperpigmentaciju koja može ostaviti trajan trag.

ČIŠĆENJE

Prije nanošenja proizvoda važno je očistiti i dezinficirati sve rane.

NJEGA KOŽE

Tri gore navedena glavna tipa lezija trebaju različite tretmane koji promiču okruženje koje promovira obnovu kože i bavi se njihovim specifičnim potrebama: sušenje, hidratacija, hranjenje, itd. Odaberite obnavljajuće tretmane koji sadrže umirujuće aktivne sastojke za smanjivanje nelagode i svrbeži, koji su česti tijekom faze obnavljanja kože. Također bi trebali sadržavati antibakterijske aktivne sastojke kako bi se spriječilo razmnožavanje bakterija. Svi ovi proizvodi namijenjeni su za upotrebu na manjim lezijama ili po završetku terapije koju Vam je propisao liječnik. Pomoći će optimizirati proces obnove kože.

BIODERMA fotografija proizvoda, Cicabio Creme 40ml, krema za oporavak iritirane kože

Povremena ciljana njega

Iritirana oštećena koža

Antalgicine™ technology

Cicabio Crème

(5 reviews)

Krema koja obnavlja i umiruje.

Za koga?

Za cijelu obitelj (osim nedonoščadi)